4 tipy pro posílení imunity

4 tipy pre posilnenie imunity - smiley-1171306_640

Posilte svou imunitu!

Známe to všichni velmi dobře. Ta období, kdy teploty venku se střídají nahoru dolů, stres je každodenní součástí našeho života, kolegové v práci kýchají, chřipka opět zuří ... a náš imunitní systém musí jít naplno, abychom zůstali zdraví a neskolí nás hned ledajaký virus čí bakterie, co letí kolem.

Ale my víme, co máme dělat, slyšeli jsme to už stokrát - otužování, racionální strava, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek vitamínů a minerálů nejlépe ve formě ovoce a zeleniny apod. No někdy potřebujeme prostě pomoci, náš imunitní systém potřebuje naši pomoc ...

Co pomáhá našemu tělu, aby bylo odolné a schopné bojovat, když je to nutné?


1.) Vitamíny

Nezapomínejme na to, že vitaminy jsou nejúčinnější, když jsme ještě zdraví. Protože právě tehdy pomáhají budovat naši obranyschopnost. Platí to i pro vitamin C. Pravidelný přísun nám určitě jen prospěje. V současnosti se hodně mluví o vitamínu D jako o vitamínu, který ovlivňuje velké množství imunitních reakcí v organismu. Právě v zimě a přechodných obdobích nám tento sluneční vitamin často chybí. Tehdy je obtížné získat dostatečné množství vitaminu D z pobytu na slunci čí ze stravy, ne-li úplné nemožné. V našich zeměpisných šířkách je nedostatek tohoto vitamínu bohužel běžný. Pokud si doplníte hladinu vitamin D vhodným přípravkem, budou vám vděčné kromě imunity i vaše kosti, mozek, psychika ...

Samozřejmě i další vitamíny jsou důležité pro fungování našeho organismu. Pokud uvažujete o vhodném výživovém doplňku, tak dobrou volbou by mohl být jeden z kombinovaných přípravků, který vám dodá denní dávku více vitaminů, případně i minerálů. Tak máte alespoň jistotu, že příjem těchto mikronutrientů je vyvážený.



2.) Posilovače imunity

Ano, nejen svaly třeba posilovat. Příroda je úžasná a poskytuje nám i prostředky na posílení imunity. Zde je pár příkladů, stačí si jen vybrať.Výborná je například Třapatka nachová (Echinacea purpurea). Její příznivé účinky na imunitu již zná asi každý, vhodné zejména při nachlazení či chřipce.

Dalším přírodním "posilovačem" je hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus). Obsahuje beta-glukan a mnoho dalších zdraví prospěšných látek. Preventivní kůra může přispět ke zvládnutí zátěžových období pro imunitu. A co tak kolostrum? Slyšeli jste už o něm? Je to vlastně mlezivo - tekutina, kterou produkují mléčné žlázy savců krátce před porodem a během prvních dní po porodu. Na trhu se nachází přírodní bovinní kolostrum vysoké jakosti, s vitamínem C, které obsahuje 30% imunoglobulinů



3.) Enzymová terapie

Zde jde o dlouhodobější podporu organismu. Samotné enzymy neléčí, ale mají nezaměnitelný vliv na obranyschopnost. Pomáhají totiž udržovat vyváženou imunitní reakci - tlumí nebo posilují. Přesně podle potřeby organismu. A pravé v tom jsou jedinečné. Určitě stojí zato vyzkoušet enzymoterapii, pokud každoročně bojujete s oslabenou imunitou.



4.) Probiotika

Zde platí anglické přísloví - "last but not least" - nakonec, ale ne méně důležité. Věděli jste, že až 80% imunity se nachází ve střevě? Pak možná lépe pochopíte, jak se nevhodná strava, léky, stres, alkohol, špatně trávení atd. podepisují pod to, jak vypadá naše obranyschopnost.

V našem tlustém střevě probíhá boj mezi "dobrými" a "špatnými" bakteriemi. Nepleťme se, jeden jogurt s laktobacily ještě naši střevní mikroflóru nenapraví. Probiotika jako výživové doplňky si třeba vybrat pečlivě. Prospěšná je např. kombinace s vitamíny B. Při užívání antibiotik je doplnění stravy o probiotika povinnou jízdou. Samozřejmě je třeba je užívat s odstupem několika hodin. Přece jen jde o živé bakterie a antibiotika by jejich hned zabili a to přece nechceme.Ponuka výživových doplňků je velká, pestrá a někdy je těžké se v ní vyznat.

Najděte si to, co vám bude vyhovovat. Máme jen jedno tělo, jedna zdraví, stojí to se on starat a zároveň nezapomínat na to, co jsme zmiňovali již na začátku - pravidelný pohyb, odpočinek, zdravou stravu, vyhýbání se stresu atd. ... Vždyť to už znáte.